Interjero dizaino būrelis: vilnos vėlimas

Atgal

Vilnos vėlimas – pati seniausia vilnonių audinių gamybos technika. Žmonės jau nuo seno žinojo, jog apsivilkę avies kailiu jie gali ištverti didelį karštį ar šaltį. Šiais laikais, esant daugybei nuostabių medžiagų, kurios gelbsti nuo šalčio ir karščio, vilnos vėlimo technika naudojama ne tik drabužiams velti, bet ir įvairiausioms interjero detalėms ar aksesuarams gaminti.

Interjero dizaino būrelio mokiniai, kartu su mokytoja Sigita Varačinskiene, mokėsi gaminti spalvingas gėles iš vilnos sausuoju būdu. Šio užsiėmimo tikslas puoselėti tradicinius amatus, įtraukti vaikus į rankdarbių užsiėmimus, skatinti kūrybiškumą ir naujų pomėgių vystymąsi.

Kaip veliama vilna adatos pagalba?

Sauso vėlimo technika atsirado dėl ypatingos vilnos struktūros. Plaukai (tiek žmonių, tiek gyvūnų, tai yra vilnos) yra padengti mažomis žvyneliais, kurios gali išsikišti, susipynusios viena su kita. Avies vilna (kaip kupranugario, lamos, angoros vilna) normalios būklės atrodo maždaug taip pat, kaip stipriai suskilinėjęs žmogaus plaukas. Būtent ši struktūra leidžia naudoti sauso vėlimo techniką. Visa sauso vėlimo paslaptis slypi specialiose briaunotose adatose, kurių pagalba beformė vilnos sruoga virsta tankia figūra.

Ką mes darėme?

Iš vilnos suformavome norimą darbą, trigubai didesnį, nei jis turėtų būti iš tikrųjų. Pati forma buvo koreguojama adatos pagalba. Vėlimas visada būtinas tik ant pagrindo. Tai yra saugos reikalavimas. Priešingu atveju galima perdurti pirštus arba sugadinti stalo paviršių, todėl viską dėjome ant paralono ir tik tuomet badėme vilną specialia adata. Darbas suveltas, kai tampa standus, nebesitempia, vilnos pluoštas nesipašo. Šiuo vėlimo būdu lengvai galima išgauti norimą apimtinę formą, daryti suvenyrus, žaisliukus, papuošalus.

Šiaulių techninės kūrybos centras,
biudžetinė įstaiga
Stoties g. 11, LT-77156, Šiauliai
Tel. (8-41) 523965
El. p.: rastine@siauliaitech.lt
Duomenys apie įstaigą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190539799


© 2024 Visos teisės saugomos. Šiaulių techninės kūrybos centras