Ekologinio sąmoningumo ugdymas

Atgal

Nuolatinis vartojimas yra viena žalingiausių veiklų, kuria mes užsiimame. Net ir stengiantis gyventi tvariau, dauguma drabužių bei maisto produktų mūsų namus pasiekia plastikinėse pakuotėse. 

✅ Visame pasaulyje į vandenynus išmetama aštuoni milijonai tonų plastiko atliekų per metus, o patekusios į vandenynus šiukšlės kelia pavojų ne tik gyvūnams, bet ir mums. Dėl to itin svarbu rūšiuoti plastiko atliekas.
Kas nutinka plastikui?
✅ Išmetę šiukšles į konteinerį, nesusimąstome, kas jų laukia toliau. Žinome, kad plastikas yra perdirbamas – tačiau kaip atrodo šis procesas? Iš konteinerių plastikas patenka į rūšiavimo sistemą. Priklausomai nuo įrenginio, rūšiavimą atlieka darbuotojai, optiniai skaitytuvai arba ir vieni, ir kiti. Plastikas išrūšiuojamas pagal savo polimero tipą. Tai, kas netinkama perdirbti, išvežama į sąvartyną.

Mechaninio perdirbimo metu švarūs perdirbto plastiko ryšuliai keliauja į perdirbimo įmones, kur yra lydomi ir formuojami į granules. Švarius plastikus galima lengvai įkaitinti, tada suskaldyti bei naudoti įvairių daiktų gamybai, pavyzdžiui – vandens buteliams. Mažiau švarių plastikų partiją galima paversti poliesterio pluoštu ir naudoti kilimams ar drabužiams. Perdirbto plastiko panaudojimas yra labai platus, o dauguma įmonių nestokoja vaizduotės. Štai įdomiausi būdai, kam naudojamas perdirbtas plastikas:

„Samsung“ telefonas – „Galaxy S22“ – yra parduodamas 100 proc. perdirbto popieriaus ir perdirbto plastiko pakuotėje.

Ateityje jūsų vaniliniai ledai gali būti gaminami iš plastikinių butelių, mat mokslininkai sugalvojo būdą, kaip naudojant genetiškai modifikuotas bakterijas plastiko atliekas paversti vanilės „aromatu“.

Perdribtas plastikas naudojamas mašinų dalių gamybai, bet taip pat egzistuoja automobilių, sukurtų naudojant vien perdirbtą plastiką.

Reikšminga kokybiško miego dalis priklauso nuo gero patalynės ir pagalvių pasirinkimo. Perdirbtas plastikas (ypač buteliai) taip pat naudojamas pagalvių bei antklodžių užpildams gaminti. Perdirbtas plastikas naudojamas ir kaip pagrindinė medžiaga, pavyzdžiui – iš perdirbtų plastikinių gėrimų konteinerių gali būti gaminami lauko baldai bei žaidimų aikštelių įranga.

Inžinerinių kūrybinių dirbtuvių mokiniai, kartu su mokytoja Simona Umaraite, stengėsi perdaryti nebereikalingas pakuotes ir paversti jas nauju, kitą paskirtį turinčiu daiktu.
Pamokos tikslas: įtraukti mokinius į ekologiškai sąmoningą ir kūrybišką veiklą, mokant juos, kaip pasigaminti lesyklėles paukščiams iš perdirbtų medžiagų. Šio praktinio projekto tikslas – ugdyti pagarbą gamtai, išradingumą ir rūpinimąsi aplinka

Šiaulių techninės kūrybos centras,
biudžetinė įstaiga
Stoties g. 11, LT-77156, Šiauliai
Tel. (8-41) 523965
El. p.: rastine@siauliaitech.lt
Duomenys apie įstaigą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190539799


© 2024 Visos teisės saugomos. Šiaulių techninės kūrybos centras