Kristalizuota gamta. Chemija + fotografija

Šiaulių jaunųjų technikų centro mobiliosios fotografijos būrelis ir toliau bando užfiksuoti chemines reakcijas fotografijos pagalba. Šį kartą įkvėpti menininko Tylerio Thracherio merginos augino vario sulfato kristalus ant kriauklių, o vėliau tamsiame fone stengėsi išgauti nedeformuotą fotografuojamo objekto atspindį veidrodžio pagalba.

Kodėl mus įkvepia Tyleris Thrasheris?

Tyleris Thrasheris yra menininkas, chemikas, botanikas ir tyrinėtojas, siekiantis sužadinti aplinkinių smalsumą ir dalintis meno ir mokslo derinimo galimybėmis bei eksperimentavimo džiaugsmu. Šis kūrėjas baigė kompiuterinės animacijos koledžą, bet nusprendė, kad visiškai nenori užsiimti animacijos kūrimu. Ieškodamas įkvėpimo jis vartė savo studijų laiku sąsiuvinius, kuriuose eskizavo jį žavinčius objektus. Jis prisiminė, kad yra buvęs kristalų urve, kas paskatino jį piešti kristalus. Na, o dovanotas eskizų sąsiuvinis, su rudos spalvos puslapiais, paskatino ji piešti vabzdžius.  Būtent vartant savo senus užrašus jam kilo geniali mintis. „Žinau kaip auginti kristalus, tai paprasta chemija. Įdomu ar galėčiau auginti kristalus ant vabzdžių. Taip galėsiu sujungti chemiją ir entomologiją (zoologijos mokslo sritis, nagrinėjanti vabzdžius), ir tikėtis nerealių meno objektų“ – sako Tyleris.

Tyleris išnaršė visą internetą ir mokslinę literatūrą, ieškodamas informacijos apie kristalų auginimą ant vabzdžių, tačiau pakankamai informacijos rasti nepavyko. Tuomet jis nusprendė daryti tai, ką darytų bet kuris iniciatyvus chemikas: jis pradėjo eksperimentuoti. Žygio metu jis surinko cikadų ir užsisakė 5 kg. vario sulfato (CuSO4).  Tuomet įdėjo cikados kiautą į paruoštą persotintą vario sulfato tirpalą. Rezultatas menininką sužavėjo ir taip gimė jo meno objektų kolekcija „Kristalizuota gamta“ (Crystallized nature). Dabar, dėka įvairių cheminių druskų, jam pavyksta išgauti skirtingus kristalų atspalvius – nuo švelnių, raminančių rožinių iki intensyvių, gilių violetinių.

Merginos, kartu su fotografijos mokytoja Simona Umaraite, pamėgino atkartoti Tylerio idėją. Tik šį kartą eksperimentui buvo pasirinktos kriauklės, o ne vabzdžiai. Eksperimento metu jos sužinojo, kokios yra druskų savybės, kaip gaminamas persotintas druskų tirpalas, stebėjo kaip formuojasi vario sulfato kristalai. Vėliau redagavo nuotraukas su „Snapseed“ – „Google“ sukurta visapusiška ir profesionali nuotraukų redagavimo priemone.

Chemija gali būti labai nuobodi, jei žiūrėsime į ją tik mokyklinio vadovėlio rėmuose, bet jei eksperimentuosime, klysime ir vėl bandysime, gali pavykti sukurti nerealius dalykus. Netgi užburiantį meną. Šis užsiėmimas parodo, koks kūrybingas mokslas yra chemija, nes tu gali sužinoti apie reakcijų tipus, kurių rezultatai būna visiškai skirtingi, atsižvelgiant į sąlygas.

Šiaulių techninės kūrybos centras,
biudžetinė įstaiga
Stoties g. 11, LT-77156, Šiauliai
Tel. (8-41) 523965
El. p.: rastine@siauliaitech.lt
Duomenys apie įstaigą kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 190539799


© 2024 Visos teisės saugomos. Šiaulių techninės kūrybos centras