Astrofizikos būrelis dalinasi įdomiosios matematikos užduotimis, kurios tikime paįvairins Jūsų matematikos pamokas ir leis integruoti matematikos ir astronomijos mokslus.
Užduotis pateikiamos kartu su atsakymais ir galimais sprendimais. Taip pat pateikėme naudingą ir įdomią informaciją moksleiviams apie teleskopus, Saulės baterijas, juodąsias skyles, Saulės audras, Saulės užtemimus ir t.t.
KAM ASTRONAUTUI REIKALINGA MATEMATIKA?
Astronautas – pagal specialią kosminių skrydžių programą apmokytas asmuo, gebantis pilotuoti erdvėlaivį ir kosminio skrydžio sąlygomis atlikti programoje numatytas užduotis. Astronautais tampama praėjus specialų teorinį, techninį, medicininį ir fizinį pasirengimą. Jo metu astronautai mokomi valdyti erdvėlaivius ir šalinti įrangos sutrikimus, dirbti skafandruose išėjus į atvirą kosmosą, jie taip pat gilina fizikos, matematikos, biologijos, medicinos, inžinerijos žinias.
Astronautų įgulos nuolat naudoja matematiką, kad atliktų sudėtingus matematinius skaičiavimus, įskaitant erdvėlaivio paleidimą ir manevravimą. Erdvėlaivio įranga, tokia kaip teleskopai, renka daugybę duomenų. Šie duomenys gali parodyti įvairių dangaus objektų skleidžiamų elektromagnetinių bangų kiekį, nustatyti jų skleidžiamą rūšį, Saulės spinduliuotę ir t. t. Astronautų darbas yra įrašyti ir kartais interpretuoti šiuos duomenis.
Kad suprastų informaciją, kurią perteikia šie duomenys, astronomai ir kiti Žemėje esantys mokslininkai juos analizuoja naudodami matematiką ir statistiką. Sėkmingos mokslinės misijos, kaip ir tos, kurios vykdomos Tarptautinėje kosminėje stotyje, yra visų šių mokslininkų bendro darbo rezultatas, naudojant matematiką.
Kiekvienos misijos metu astronautus iš Žemės palaiko tikra armija kitų mokslininkų, naudojančių matematiką. Inžinieriai, biologai, fizikai ir kiti mokslininkai susiburia, kad užtikrintų tinkamą įrangos veikimą ir misijos efektyvumą. Inžinieriai naudoja matematiką, kad išmatuotų atstumą, greitį ir saugumą kurdami, prižiūrėdami ir palaikydami kosmoso transporto priemones misijų metu. Gydytojai ir biologai naudoja matematiką ir statistiką, norėdami ištirti kosminių skrydžių poveikį astronautams ir kitiems gyviems organizmams.
Šie matematiniai skaičiavimai leidžia astronautams vykdyti misijas, apimančias įvairias mokslo sritis, pradedant nuo erdvėlaivio pakilimo nuo Žemės paviršiaus iki sėkmingo atsronautų grįžimo atgal.
Kosmoso matematika – uždaviniai
Metodinę priemonę „Kosmoso matematika“ rengė astrofizikos būrelio mokinė Marija Muningytė.
Astrofizikos būrelio vadovas, mokytojas Vacys Jankus.
Grįžti atgal